Žymūs Lietuvos atlikėjai sugalvojo, kaip ugdyti jaunuolių patriotiškumą: mokiniams – neeilinė galimybė

Kaip įkvėpti jaunimą domėtis istorija, jausti ryšį su savo šalimi ir puoselėti patriotiškumą? Į šį klausimą atsakymą rado dainų autoriai ir atlikėjai Aistė Smilgevičiūtė bei Rokas Razdevičius – bene ilgiausiai gyvuojančios Lietuvos roko grupės „Skylė“ vedliai. Mūsų šalies mokiniams jie sukūrė edukacinį koncertą – pokalbį Lietuvos laisvės kovų tema – „Tėvynės DNR“. Keliaudami po Lietuvos mokyklas, jie ne tik atlieka partizanams skirtas dainas, bet ir kalba apie laisvės kovų prasmę, tautinę tapatybę bei kūrybos galią kaip pilietinę išraišką.
Edukacijos autoriai sako, kad šių mokslo metų pabaigoje su programa jau bus aplankę 40 mokyklų ir didmiesčiuose, ir nedideliuose miestuose.
Temą aktualizuoja karas Ukrainoje
A. Smilgevičiūtė naujienų portalui „Delfi“ pažymi, kad kartu su R. Razdevičimi keliaudami po Lietuvą atlikti programos „Tėvynės DNR“, jie įsitikino, jog jaunimo pilietiškumui ugdyti yra skiriama nepakankamai dėmesio.
„Todėl sugalvojome programą, kurios ašis – partizaninio karo istorija ir mūsų sukurtos dainos. Pasitelkdami tai, pasakojame apie Lietuvos tapatybę. Tarsi bandome moksleiviams išryškinti keletą mūsų šalies DNR dalių“, – teigia ji.
Pritardami gitara, A. Smilgevičiūtė bei R. Razdevičius gyvai atlieka dainas iš prieš 15 metų sukurto Lietuvos partizanams skirto albumo „Broliai“, taip pat kviečia moksleivius dainuoti kartu, patirti dainavimo drauge jėgą. Edukacijos metu jie pasakoja apie partizaninį karą, supažindina su kai kuriomis asmenybėmis.
Kaip teigia iniciatyvos sumanytojai, pagrindinis koncerto – edukacijos tikslas – stiprinti mokinių pilietiškumą, tvirtinti tapatybės suvokimą, neformaliu būdu gilinti jų istorines žinias, paskatinti apgalvoti asmeninį santykį su šiuo Lietuvos laikotarpiu.
„Tai yra ilgalaikis procesas, bandome sujudinti dirvą ir pasėti grūdą. Moksleiviai klausosi įdėmiai, įsitraukia ir į dainavimą, ir į muzikavimą“, – pažymi A. Smilgevičiūtė.
Ji pabrėžia ir tai, kad temą aktualizuoja šiuolaikinis karo Ukrainoje kontekstas, kur priešas – tas pats kaip anais laikais.
„Vedame liniją nuo partizaninio Lietuvos laisvės siekio iki Nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais, Lietuvos žmonių ryžto laisvę apginti sausio 13-ąją. Taip pat pasitelkiame kūrybinę liniją, šiuolaikines meno raiškos priemones – moksleiviams dainos yra priimtinos, suprantamos. Rodome, kad partizanų kūrybinis palikimas – dainos, poezija – gali būti įkvėpimas ir šiandien. Partizaninis eilėraštis suskamba visai kitaip, kai jį įvelki į šiuolaikinį roko muzikos, gitarinio skambesio rūbą“, – pasakoja viena iš iniciatyvos autorių.
Ji akcentuoja ir tai, kad muzika apskritai yra itin paveiki priemonė edukuoti ir supažindinti su pilietiškumo, patriotiškumo tema, o jos vaidmuo milžiniškas, – ar jaunimas pats dainuoja jau sukurtas dainas, folklorą, ar kuria patys ir bando reikšti mintis muzikos, poezijos kalba.
„Be to, nuo senų laikų dainavimas drauge yra viena iš mūsų tėvynės DNR dalių. Tai mus jungia, padeda pasijusti bendruomene“, – priduria žymi Lietuvos kūrėja.
Ateityje planuoja daugiau patriotiškumą skatinančių iniciatyvų
A. Smilgevičiūtė pabrėžia, kad edukacijos metu ji kartu su R. Razdevičiumi taip pat pasakoja apie dainos gimimo procesą, apie tai, kas juos pačius įkvėpė kurti.
„Taip tarsi rodome vieną iš būdų, kaip galima pradėti eiti kūrybos keliu“, – svarsto ji.
Programos autorė taip pat atkreipia dėmesį, kad įgyvendinant edukaciją „Tėvynės DNR“ jau teko susitikti ir pavienių, ir į grupes susibūrusių būgnais, gitaromis, bosinėmis gitaromis, smuikais, akordeonais ir kitais instrumentais grojančių moksleivių.
„Kol kas atrodo, kad svarbus žingsnis mokiniams, – išdrįsti pakilti nuo klausytojo kėdės, atsistoti greta mūsų prieš visus ir groti, dainuoti. Kai kurie klausia ir patarimo, kaip judėti pirmyn, kokius žingsnius žengti kūrybiniame kelyje“, – teigia ji.
A. Smilgevičiūtė taip pat pažymi, kad ateičiai su R. Razdevičiumi turi ir daugiau idėjų, kaip skatinti mokinių patriotiškumą per kūrybą.
„Planuojame dirbti būtent su kuriančiais moksleiviais, o jų kūrybos temą kreipti šalies istorijos, paveldo link. Ketiname Lietuvos mokyklose ieškoti kuriančių moksleivių, organizuoti dainų konkursą, rengti kūrybinę stovyklą ir jos pabaigoje turėti naujų, mūsų jaunimo sukurtų pilietinių dainų“, – dalijasi „Delfi“ pašnekovė.
Edukacija skirta įvairaus amžiaus mokiniams
A. Smilgevičiūtė pažymi, kad edukacija skirtos įvairių amžiaus grupių moksleiviams – nuo penktokų iki dvyliktokų.
„Kiekviena amžiaus grupė turi savo priėmimo būdą ir grįžtamojo ryšio raišką. Aktyviausiai į dainavimą, būgnijimą įsitraukia penktokai – septintokai, jie domisi ir istorine dalimi. Kai kurie iš šių moksleivių apie laisvės kovas yra girdėję, bet labai bendrais bruožais. Žinoma, yra vaikų, kurių žinios gilesnės“, – pasakoja „Delfi“ pašnekovė.
„Vyresni moksleiviai santūresni, labiau linkę klausytis. Šią programą esame rodę ir pradinukams, – iš tiesų, buvo neramu, kaip pavyks perteikti sudėtingą temą. Vis dėlto jie puikiai reagavo, įsitraukė, klausėsi. Edukacija yra gana universali – pritaikę skirtingą pasakojimo gylį, esame rodę ją ir suaugusių bendruomenei“, – priduria ji.
Atrask tinkamiausią būdą prisidėti prie savo, šeimos ir šalies saugumo
Gauk suasmenintus pasiūlymus ir pasirink sau tinkamą organizaciją ar veiklą.